Meme Estetiği

Meme Küçültme Ameliyatı

Kadın güzelliğinin vazgeçilmez unsuru olan memeler artık daha zahmetsizce ve gündelik yaşamınızı engellemeden şekillenebiliyor. Meme küçültme, dikleştirme ameliyatları; günümüzde minik ve gizlenebilen izlerle, çok az ağrı hissedeceğiniz biçimde ve yapılıyor.

Sizi özgürleştirecek, boyun ve sırt ağrılarından kurtaracak, daha ince ve genç gösterecek meme küçültme ameliyatının ardından, birkaç gün dinlenme süreci sonunda iş hayatına dönebilirsiniz.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARI

Büyük memeler çok genç yaşlarda çekici gibi görünse de, kısa sürede yer çekiminin etkisi ile şeklini kaybeder ve sarkar. Kilo alıp verme ve gebelikler memelerin daha da büyüyüp sarkmasına neden olur. Büyük memeler kadınların kendisini olduğundan kilolu ve yaşlı hissetmesine neden olabilir. Özellikle ergenlik çağında, genç kızlarda utanma hissi yaratabilir. Memeleri büyük olan genç kızlar bunları gizlemek için kambur durmaya başlar, bol elbiseler giyer, dar kıyafetlerden ve spor aktivitelerinden uzak durur.

Büyük memeler boyun, sırt ve omuz ağrılarına yol açar, zamanla omurgalarda kalıcı bozukluklara neden olur. Sütyen askıları bir süre sonra omuzları deforme eder. Memelerin alt tarafı sürekli terli ve havasız kaldığından zamanla tahriş olur, deri sorunları ortaya çıkar. Büyük memeli kadınlar omuz, boyun ve sırt ağrısı problemleri ile yaşamak zorunda kalırlar.

Meme küçültme ameliyatlarında amaç, memelerin vücuda orantılı bir şekilde küçültülmesidir. Bu işlem yapılırken meme aynı zamanda dikleştirilir ve konik bir şekil verilir.

Meme küçültme ameliyatlarında 3 temel işlem yapılır: meme başının yukarıya taşınması, memenin küçültülerek konik bir şekil verilmesi ve deri fazlasının kesilerek atılması.

Vertikal Mamaplasti yöntemi ile meme küçültme

Vertikal Mamaplasti şu anda en güncel meme küçültme ve dikleştirme tekniğidir. Bu yöntemde kalan iz, meme başı çevresinde ve buradan aşağıya inen dikey bir iz şeklindedir. Memenin büyüklüğüne ve sarkıklığına bağlı olarak meme altı oluğunda yer alacak şekilde kısa bir yatay iz de eklenebilmektedir. Bu teknikte hem iz kısadır, hem de estetik sonuçlar iyidir. Meme tabanı daha iyi daraltılır, memeler daha dik durur. Ayrıca sonuçların kalıcılığı açısından da diğer yöntemlerden üstündür. Kliniğimizde bu güncel teknik uygulanmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı kimler için uygundur?

Büyük memesi olan bütün hastalar meme küçültme ameliyatlarına uygun adaylardır. Bunların bir kısmı büyük memesi olan genç hastalar, bir kısmı ise doğumlar ve kilo alma sonrası memeleri büyümüş ve sarkmış olan orta yaşlı hastalardır. Menopoz sonrası kilo almış ve memeleri büyümüş hastalar da bir başka grubu oluştururlar.

Meme küçültme işlemleri hangi yaşlarda yapılabilir?

Genç kızlarda küçültme işlemi yapmadan önce memelerin son halini alması beklenir. Meme büyümesini sürdürüyorsa beklemekte fayda vardır. Ancak “Virjinal Hipertrofi” denilen ve memelerin kontrolsüz bir şekilde büyüdüğü genç kızlarda, daha erken müdahale edilebilir. Genel bir kural olarak 18 yaşını geçmeyen hastalar ameliyat edilmez. Bunun dışında meme küçültme işlemleri, özel bir sağlık sorunu olmadıkça, her hastada yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatlarında anestezi gerekir mi?

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilir.

Ameliyat öncesinde ve sonrası nelere dikkat etmek gerekir.

Meme küçültme ameliyatından önce her hastanın mamografi/meme USG çektirmesi gerekir. Memeye yapılan işlem öncesinde elde olan radyolojik görüntü, sonraki takipler açısından çok önemlidir. Ameliyatın üzerinden 1 yıl geçtiğinde mamografi/meme USG tekrarlanır.

Meme küçültme ameliyatında da tüm ameliyatlarda olduğu gibi 3 hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durulmalıdır.

Kullanılmaması gerekenler ilaçlar:

Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler

(ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir).

Ginseng, Ginko Biloba, CO-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,

Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği gibi bitkisel ürünler ve tüm zayıflama ürünlerinin tüketimi 7 gün önce durdurulmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat süresi 2- 3 saat arasındadır. Memeler büyüdükçe süre de uzar.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında neler yaşanır?

Ameliyat bitiminden 3 saat sonra yemek yenip, ayağa kalkılabilir. Meme ameliyatlarında, 1 gün hastane yatışı istenmektedir. Hastanın kesi yerinde küçük bir pansuman olur. İki gün sonra banyo yapabilir. Üç gün sonra kontrole gelir ve sonrasında işine dönüp normal günlük aktivitelerine başlayabilir, araba kullanabilir. İlk 3 hafta yürüyüş dışında spor yapmaması gerekir. Yine ilk 3 hafta sporcu sütyenini gece gündüz takması zorunludur. Üçüncü haftadan sonra kol ve göğüs hareketleri dışında tüm spor aktivitelerini yapabilir. Altıncı haftadan sonra her türlü spor aktivitesi serbesttir.

Mamaplasti sonrası ilk 3 hafta memeler normalden daha yukarıda ve dik dururlar, görüntüleri doğal olmaz. Ayrıca meme altındaki dikey dikiş izi büzülmüş gibi görünür. Üçüncü haftadan sonra memelerin görünümü normale dönmeye ve memeler normal yerlerine inmeye başlarlar. Memeler tam şekillerini 3. ayda alırlar. Sonraki kontroller özel bir durum olmadıkça 3. hafta, 3. ay, 6. ay ve birinci yılın sonunda yapılır. Ameliyat üzerinden bir yıl geçtiğinde kontrol mamografisi/USG çekilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Meme küçültme ameliyatları ağrılı mıdır?

Meme küçültme ameliyatları estetik ameliyatlar arasında ağrının en az olduğu ameliyatlardan birisidir. İlk birkaç gün hafif ağrılar olur ve basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir.

Küçültme ameliyatları süt vermeyi etkiler mi?

Bu konuda yapılmış birçok çalışma vardır. Çalışmalarda, meme küçültme işlemi yapılan kadınlarla memesi büyük olup küçültme ameliyatı yapılmamış kadınların süt verme oranları karşılaştırılmış ve büyük bölümünde oranlar birbirine benzer çıkmıştır. Küçültme ameliyatı yapılan hastaların süt verme oranlarının normal kadınlarla aynı olduğu söylenebilir.

Küçültme ameliyatlarında his kaybı oluşur mu?

Meme küçültme ameliyatlarından sonra geçici his kayıpları olabilir. Çok büyük ve sarkık memelerde kalıcı his kayıpları da olabilir, ancak bu durum çok ender görülür. Ameliyattan birkaç ay sonra meme başları eski duyarlılıklarına kavuşurlar. Ayrıca, meme küçültme ameliyatı yapılan birçok kadın, meme başlarının eskisine göre daha hassas olduğunu ifade etmektedir.

Küçültme ameliyatlarından sonra iz kalıyor mu?

Meme küçültme ameliyatlarında 3 temel işlem yapılır: meme başı yukarı taşınır, fazla meme dokusu çıkartılıp şekil verilir ve son olarak fazla deri dokusu çıkartılıp atılır. Kalacak izin uzunluğu memenin büyüklüğüne, sarkıklığına ve hastanın cildinin elastikiyetine bağlı olarak değişir. İzlerin tamamı zaman içerisinde silikleşir ve zor fark edilir hale gelir.

Meme küçültme ameliyatının meme kanseri ile bir ilişkisi var mıdır?

Hayır, ilişkisi yoktur; aksine küçültme ameliyatları meme kitlesini azalttığı için kanser riskini azaltır. Çeşitli çalışmalarda meme küçültme ameliyatının kanser riskini % 27-70 oranında azalttığı bildirilmektedir. Meme küçültme ameliyatlarının meme kanseri riskini yarı yarıya azalttığı söylenebilir. Küçültme işlemi sırasında çıkartılan parçaların tümü patolojik incelemeye gönderilir. Bu da hastalar için ileriye yönelik çok önemli bir takip bilgisi oluşturur. Ayrıca bu şekilde tesadüf eseri kanser olguları da yakalanabilir. Bu durumda hastaların hayatı kurtulmuş olur.

Menü